Hufiec Puck

Importer części samochodowych
Części do samochodów niemieckich w hurtowych cenach.
Podzespoły do aut niemieckich
Hurtownia części do samochodów takich jak BMW ,VW itp.
Transport i specdycja
W kierunkach Niemcy -> Polska ; Polska ->Niemcy

Jak działają elektrociepłownie w Polsce?

Elektrociepłownie to zakłady, które produkują w jednym procesie energię elektryczną oraz ciepło w formie czynnika dla miejskiej lub przemysłowej sieci ciepłowniczej. W Polsce działa obecnie 27 elektrociepłowni. Jak działają? Jakie paliwo wykorzystują?

Konwencjonalne rozwiązania

Elektrociepłownie w Polsce wykorzystują wyłącznie nieodnawialne źródła energii. Są to siłownie cieplne z turbinami upustowo-kondensacyjnymi i upustowo-przeciwprężnymi. Turbiny te są wyposażone w upusty ciepłownicze. Wydostaje się przez nie przegrzana para, która zasila wymienniki ciepła. Stamtąd, czynnik jest doprowadzany do instalacji komunalnej centralnego ogrzewania (czyli c.o.) i ciepłej wody użytkowej (w skrócie c.w.u.).

Gdzie znajdują się elektrociepłownie w Polsce?

W naszym kraju jest aż 27 takich zakładów. Zlokalizowane są w większych miastach, takich jak Warszawa, Białystok, Kraków, Lublin, Szczecin. Większość z nich jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny. Są jednak wyjątki. Elektrociepłownia w Toruniu opalana jest gazem i olejem opałowym. Natomiast, elektrociepłownia w Płońsku oprócz węgla wykorzystuje biomasę. Jest to ukłon w stronę odnawialnych źródeł energii. Obecnie, w Polsce nie planuje się budowy kolejnych elektrociepłowni.

Dlaczego buduje się elektrociepłownie?

Skojarzone wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest dużo efektywniejsze niż oddzielna produkcja obu tych czynników. Należy jednak pamiętać, że budowa sieci ciepłowniczej jest bardzo kosztowna i skomplikowana. W związku z tym, opłaca się ją tworzyć wyłącznie w przypadku zwartej zabudowy. Gdy jest ona za bardzo rozproszona to mamy do czynienia z dużymi startami ciepła na sieci. W związku z tym, do domów użytkowników dociera dużo mniej ciepła niż zostało wyprodukowane. Cenne ciepło ucieka bezpowrotnie do atmosfery. Jest ono po prostu marnowane. Z tego powodu kluczowe jest dbanie o stan sieci i o jej właściwą termoizolację. Elektrociepłownie w Polsce emitują mniej spalin oraz zużywają mniej paliwa niż oddzielne instalacje.