Hufiec Puck

Importer części samochodowych
Części do samochodów niemieckich w hurtowych cenach.
Podzespoły do aut niemieckich
Hurtownia części do samochodów takich jak BMW ,VW itp.
Transport i specdycja
W kierunkach Niemcy -> Polska ; Polska ->Niemcy

Cena emisyjna monety Stulecie odzyskania przez Polskę?

Monety kolekcjonerskie to monety wykonane z metali szlachetnych (głównie srebra oraz złota a także innych stopów), które bije się najczęściej dla upamiętnienia wybitnych ludzi albo ważnych wydarzeń. Mimo posiadania wyznaczonego nominału, na ich wartość wpływa przeważnie zawartość kruszcu oraz czasem trendy rynkowe (tzw. wartość kolekcjonerska).

monety kolekcjonerskie

Zależnie od emitenta, tego rodzaju monety będą mieć status de jure – to znaczy być pełnowartościowym środkiem pieniężnym bądź istnieć jako obiekt medalierski (zalicza się tutaj nade wszystko emisje prywatne, niepowiązane z żadnym bankiem, do których określona instytucja ma prawo). Żadna z nich nie jest monetami sensu stricto, ponieważ nie mają funkcji praktycznej w charakterze środka płatniczego.

Monety kolekcjonerskie czasami bite są w rozmiarach niestandardowych oraz z różnego rodzaju dodatkami. Na przykład mogą mieć postać klipu w kształcie prostokąta z wstawionym bursztynem lub cyrkonią. Poddaje się je nieraz też procesowi platerowania szlachetnym metalem a także oksydowaniu. Monety tego typu bije się w niewielkich ilościach (w najwyższym stopniu do kilku tysięcy egzemplarzy). Nie wstępują do obiegu, zatem najcenniejsze są w stanie idealnym, bez zauważalnych szram oraz zniszczeń.

monety złote

Monety kolekcjonerskie bite są przeważnie stemplem lustrzanym, a pakuje się je w kapsułki z tworzywa sztucznego. Monety złote prócz tego umieszcza się w specjalnym etui. Do każdej monety dołączany jest certyfikat. Monety stworzone ze srebra schowane są tymczasem w blistry.

Biorąc pod uwagę wartość surowców a także szlachetność, monety kolekcjonerskie posiadają wyższą wartość emisyjną aniżeli występujący na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są natomiast po cenie znamionowej. Od roku 2014 monety NBP emituje z nominałem 5 zł, które mają te same parametry jak monety będące w obiegu. Seria monety nosi tytuł „Odkryj Polskę” i planuje 2 emisje rocznie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem numizmatycznym http://www.e-kolekcjoner.pl